130
Comments (71)
sorted by:
You're viewing a single comment thread. View all comments, or full comment thread.
1
Exploring-the-Unseen 1 point ago +1 / -0

Farmers' markets are a scam, we do not frequent any. Roadside stands operated by family of farmers, yes, we'll buy from them.

We've spent our six years together experimenting and honing our diet. We do mostly Indian / ayurvedic now, with some classic Michigan recipes from time to time. The way we shop now probably isn't for everyone, especially if they're check-to-check simply because we buy in bulk, I mean hundreds of pounds of several different grains, rice, beans, cous cous, and that sort of thing, all at once. - so there can be a large upfront cost. BUT, you will not find a cheaper method in the long run next to growing your own. When compared to buying boxes of stuff, say pancake mix, that stuff is WAY more expensive per pound, and you have zero control over incidental ingredients like baking soda/powder, etc. The place we buy from delivers for free with orders of $400+ and that $400 in raw materials goes a lot further than $400 from Kroger.

Hand milling flour gets tiresome, but when you taste the sourdough bread you've made with it, there's no going back to that shit stores call "bread" ...if it's more than flour, water, salt, and maybe some seeds or nuts, it ain't bread, it's bullshit some asshole lobbyist jerked a guy off for so their company could use the term "bread"

I met a guy one time who introduced me to three simple rules when it comes to food.

  1. Look for foods with high nutrient density
  2. Find a way to grow/buy as cheaply as possible.
  3. Make it taste good.

And I'll add my own two... 4. Decide and strive, it will happen 5. Have fun with it, and you'll learn more ways to improve.

I'll give one example: The organic maple syrup we buy is about $70/gal. That's a lot, right? We have to buy 4 each time to get that price. $280 seems like a lot, and I'm not denying that it is, it is... However, it goes a long way. Recently, we made dandelion jelly (recipes all over online) using our syrup. We used 3.5 cups of syrup and made 10.5 cups of jelly. Jelly that's actually awesome on pancakes. Sweet, tangy deliciousness. We have found a way to stretch our syrup by 3x. We do the same with chocolate bars - which per pound is about $16 on average - that is until we buy a melange and make our own. Anyway... It's a never ending process of honing and tuning, but worth it.