61 The cost to produce a penny in the United States was 3.07 cents as of 2023, which is more than three times its face value. (www.jmbullion.com) posted 21 days ago by Trump_astic 21 days ago by Trump_astic +61 / -0 Buy Gold & Silver Bullion Online | Free Shipping - JM Bullion Buy Gold, Silver, and Platinum bullion online at JM Bullion. FREE Shipping on $199+ Orders. Immediate Delivery - Call Us 800-276-6508 - BBB Accredited. 10 comments share 10 comments share save hide report block hide replies
The cost/value ratio is even worse with a typical college student.
And we're not allowed to melt them down and start over.
It seems to depend on what you say to them. Sometimes they melt down on their own 🙃
Now that's funnier.
Note to self: must keep an eye on this fren.
Now that’s funny.
I know. Actually did really laugh out loud!
Debasing the currency is one of the earliest signs of a failing government. Seen any silver quarters lately? Dimes? They've all been gone since 1964.
Yet still worth more than some of our representatives
this is how they get you off cash and into their digital prison. First they came for the pennies and I said nothing because I wasnt a penny...
that's why pennies are no longer made of copper.. it's made of some cheap material.. wouldn't it be considered a counterfeit then? :D
There’s very little copper in post 1982 pennies. Three cents must be mostly labor. Pre 1983 pennies are worth about 3 cents for the copper.